De popadour
Deutsch English

About us

História

Ide o veľmi starú rasu. Približne v 13 az 15 storočí bol tento malý jemný psík chovaný hlavne na kráľovských dvoroch. Známi maliari ako napríklad Tizian, Rubens ich veľmi často vyobrazovali na svojich malbách. Vlastnili ich také známe osobnosti ako napr. Maria Medicejska, maželka Jindricha IV., Ľudovít XIV, Madame de Pompadour, neskôr aj Maria Antoinetta, ktorá išla so svojim miláčikom do väzenia a aj pod gilotínu.


FCI: skupina č. 9 spoločenské plemeno

Krajina pôvodu: Francúzsko a Belgicko


Aký je Papillon

Z týchto psíkov sa mohla tešiť kedysi iba bohatá šľachta, dnes si môže tohoto psíka zaobstarať každý, kto prepadol jeho šarmu a po zrelom uvážení dospel k názoru že mu táto rasa vyhovuje.

Či môže tohoto psíka vlastniť naozaj každý? Určite nie. Papillon je vhodný pre ľudí, ktorí sa mu budú s láskou venovať, dôsledne ale predsa nie tvrdo vychovávať. Je to malý psík v dvoch váhových kategóriach - od 1,5kg do 2,5kg a od 2,5kg do 4,5kg, pričom jeho výška v kohútiku smie dosahovať maximálne 28 cm. Je veľmi hravý, je za každú neplechu, je neskutočný výmyselník a komediant. Je vysoko inteligentný, patrí medzi prvých 10 plemien v rebríčku inteligencie. Jeho telo je dobre proporcionálne stavané, srsť sa veľmi ľahko udržiava, pretože nemá podsadu. Tým je vlastne vhodný aj pre ľahkých alergikov.

Najnápadnejšie sú na papillonovi jeho prekrásne vztýčené bohato osrstené uši, vďaka ktorým dostal aj svoje pomenovanie papillon - motýlik. Pôsobí veľmi ľahko, jemne no pritom je telesne zdatný. Zvládne dlhé vychádzky, hodí sa aj na agility. Samozrejmosťou je aj výcvik poslušnosti. Veľmi dobre sa cíti vo svorke, kde má seberovných kamarátov pre svoje hry a výmysly. Nie je vôbec agresívny. Jeho priatelia nemusia byť len papilloni, dobre si rozumie aj s inými zvieratkami. Je to pes, ktorý lipne na členoch domácnosti. Keď je sám doma, väčšinu času prespí. Dlhšie odlúčenie mu však neprospieva. Papillona si môžete vziať so sebou všade, nezahanbí vás ani v reštaurácii, je kľudný a poslušný. Keď sa svojmu psíkovi dostatočne a s láskou venujete, stane sa z neho spriaznená duša, ktorá vám číta želania z očí a rád ich šikovne splní.

Dokonalú súhru papillona s jeho majiteľom môžeme často pozorovať pri hrách, športoch, ale aj pri disciplinovanom prezentovaní sa na výstavách. Papilloni sú showmani a výstavy berú ako zábavu. Hrubé zaobchádzanie neznáša a mohol by sa stať bojazlivým a nedôverčivým. Je neprípustné použiť fyzický trest, stačí prísnejší tón a psík hneď vie, keď niečo vyparatil. Nie je nad to, keď sa váš výmyselník, kedykoľvek si sadnete, stočí na vašich kolenách a túži sa s vami poláskať. Dokáže byť neuveriteľne nežný ku svojim ľudským aj psím členom svorky. Pokiaľ chcete vlastniť len jedného papillona, verte, že vernejšieho a oddanejšieho priateľa nenájdete.

Mojim cieľom je odchovávať zdravých a typických papillonov. Nechávam všetkých mojich psíkov vyšetrovať na PRA aj luxaciu patela. Výstavné úspechy ma samozrejme veľmi tešia, ale najdôležitejšie je pre mňa zdravie mojich psíkov.

A takýchto papillonikov chcem odovzdávať novým majiteľom do starostlivých rúk, aby im robili radosť po celý svoj psí život. Ak vás zaujalo toto úžasné plemeno a radi by ste sa dozvedeli niečo viac, kontaktujte nás na pompadour@pompadour.sk

Akí sme my

 1. Máme oblečenie, tašky, topánky, šálky, záclony, posteľné prádlo, šperky a snáď všetko čo sa dá kúpiť s motívom motýlika, alebo papillona. Ak sa nedá, namaľujeme si.
 2. Máme figúrky papillonov, knihy, obrazy a v počítači stovky obrázkov .
 3. Sporíme tvrdo na nového psíka, alebo na "vzácne krytie" ale nemáme na "značkové" oblečenie.
 4. Šetríme mesiace pred dôležitou výstavou na kúpu tých vzácnych vecí, ktoré sa dajú kúpiť len na výstave.
 5. U veterinára sme tak 2x do mesiaca, alebo aj častejšie, na našu liečbu nám postačí aj aspirin.
 6. Máme 10 x viac psích pelieškov, vodítok a mištičiek ako máme psov.
 7. Vieme naspamäť rodokmene a dátumy narodenia našich psíkov, ale kedy že sa to narodili naše deti?
 8. Máme psie chĺpky na šatách, na tanieroch, na nábytku, po vreckách granule a dobroty pre psíkov. /a toaletný papier :-))/
 9. Vieme ďaleko viac o psích chorobách a ich genetike, ako o ľudských.
 10. Vieme presne, čo naši psíci môžu jesť a čo nie, my jeme, čo príde.
 11. Naši psy majú najkvalitnejšie krmivo, nám stačí pizza.
 12. Máme množstvo albumov so psíkmi, možno sa nájde jeden, dva, kde sme aj my.
 13. Naše dovolenky? To sú výstavy a ďaleké výpravy na krytie.
 14. Každý chovateľ potrebuje pár dôležitých vecí: to jest - dobrý fotoaparát a, dobré auto. A najdôležitejšiu vec ! Chápavého partnera.
 15. Spíme na krajíčku postele, aby psy mali dosť miesta.
 16. Keď zaspíme na gauči pri televízore, naši psy spia na nás.
 17. Nemusím presne vedieť, koľko mám psov. Toto je obľúbená otázka "nepsíčkarov". Keď jeden chýba, okamžite to zbadám !!! :-)))
 18. ak ma ešte niečo napadne, dopíšem.
Pár dôvodov, prečo mám toľko papillonov

 • Najskôr boli len dvaja, pretože jednému by bolo predsa smutno.
 • ...a začali sme sa ukazovať na výstavách...a... už sme neprestali :-)
 • Byt bol taký prázdny... čistý...a to ticho...Tak sme ho predali a kúpili starý dom , v ktorom mohlo byť toľko psíkov , koľko so chcela ja. Milujem ten neustály džavot šteniatok a ostatných psov .
 • ten ohryzený nábytok bol už , tak či tak starý...koberce už predsa dávno nie sú v móde.
 • Milujem tie prebdené noci, ked celé hodiny sedím pokrčená pri rodiacej sučke a potom tie noci keď prikladám pištiace šteniatka, aby sa nakŕmili :-)
 • Mám takých dobrých susedov, ešte stále sa nesťažujú. Mám len jedného syna, už je dospelý /18/, ale so psíkmi sme predsa "veľká rodina".
 • Náš veterinár predsa tiež musí z niečoho žiť. Už aj auto by sa mu zišlo nové.
 • Keď vystavujem piatich psov, môžem aj desiatich. To je jedno, do auta sa ich zmestí predsa dosť. Ale na predné sedadlá ich nevpustím, tie patria mne a môjmu drahému :-)
 • Čím viac psov, tým teplejšie a mäkšie v posteli. Kedy sa však naučia umývať si labky sami...
 • Stále skúšam, či to môj drahý - nastávajúci myslí vážne :-)). Pri tomto počte psov asi áno. Dúfam, že si to už nerozmyslí :-). Aj on ich miluje.
 • Papilloni si podmania jednoducho každého. Potom vám už nestačí jeden, dvaja...
 • Stará generácia zostáva, sú to predsa členovia rodiny. Nových stále pribúda. Len nech som dlho zdravá, aby som mala dosť síl starať sa o nich :-) oni mi predsa dávajú toľko energie.
 • *Tak preto mám toľko Papillonov.*

A teraz trochu vážne: KVALITA MÁ SVOJU CENU!

Naše šteniatka sú vychovávané s láskou, zdieľajú s nami dom a záhradu, sú v stálom kontakte s ľudmi a s ostatnými psami. My tomu hovoríme socializácia, šteniatka tomu "hovoria" svorka:-)

Od nás dostávate šteniatko plne socializované, jedinca, ktorému bolo venované mnoho lásky, času ale aj finančných prostriedkov. Chov papillonov je nákladné hobby. Výstavy, dobrý veterinár, kvalitná strava a mnoho iných výdavkov má chovateľ, aby zabezpečil svojim miláčikom zdravý a šťastný život a budúcim majiteľom štandartné a zdravé šteniatka.

Prípadnými úspechmi na výstavách sa chovateľ zviditeľňuje na verejnosti a overuje si kvalitu svojich psíkov v konkurencii. Dobrý veterinár je pre nás životne dôležitý! Kvalitná strava je základom pre zdravých a krásnych psíkov. Členstvo v klube, vedenie agendy, rodokmene, očkovanie, čipovanie, alebo tetovanie, inzercia, webová stránka, na to všetko sú potrebné nemalé finančné prostriedky.

Najvyššie, až šialené položky, je chovateľ ochotný zaplatiť za nového "člena svorky", alebo za pekného a zdravého "ženícha" pre svoje sučky. Samozrejme, že je zákonite poriadne ďaleko od domova:-). Papillonie dámy mávajú v priemere dve až štyri šteniatka /tie najkrajšie ostávajú samozrejme doma/. Takže pri ich chove ťažko hovoriť o nejakých ziskoch. Papillon nie je a dúfam ani nikdy nebude komerčné a módne plemeno. Papillona si ľudia kupujú srdcom a nie kôli móde.

Toľko času, koľko dobrý chovateľ /rád/ strávi pri starostlivosti o svojich psíkov, sa nedá zaplatiť. Kto pri kúpe šteniatka pozerá len na cenu, ten podporuje "množiteľov", ktorý sa ku svojmu zárobku dostávajú produkciou maximálneho množstva šteniatok pri minimálnych nákladoch. Pretože tak dlho, ako budú existovať kupujúci, tak dlho sa budú produkovať šteniatka pre peniaze. Stáva sa, že často sú ďalšie výdavky na takéto šteniatko vyššie ako kúpna cena "lacného" psíka. Za šteniatko papillona z dobrého a úspešného chovu musíte rátať s cenou 600 -1.500 Eur. Je dôležité dopredu sa rozhodnúť, akého psíka a za akým účelom ho chceme. Jedinca na výstavy a chov, športovca do aktívnej rodiny, alebo rodinného miláčika tzv. "Pet kvalitu".

Papillon je veľmi citlivý, inteligentný psík. Šteniatka, ktoré nevyrastajú v optimálnych podmienkach, sú často celý život bojazlivé, plaché a uzavreté. Myslite na to, ked si budete chcieť kúpiť "lacné" šteniatko od "chovateľov-množiteľov". Čím menej dostane chovateľ za šteniatko, tým menej môže svojim psíkom dopriať.

Dobrý chovateľ Vás pozve ku sebe domov, v žiadnom prípade Vám nepredá šteniatko na "ulici". Ukáže Vám rodičov šteniatka, súrodencov, prípadne všetkých psov. Je stále naporúdzi dobrou radou a pomocou. Dáva záruku na zdravotný stav jedinca, prípadne ponúkne kompenzáciu, ak nevýjdu zúbky, alebo sa vyskytne iný problém. Psíky nie sú stroje, sú to len zvieratká. Ani my nie sme dokonalí.

Našim dobrým zvykom je brávať si "naše detičky" na prázdniny, keď panička ide na dovolenku. Kúpou u nás získate doživotný servis v ktorúkoľvek hodinu, poradíme začiatočníkom pri chove aj na výstavách. Veď keď už máte od nás papillona, tak sme akoby "psia rodina" :-))

...nehanbíme sa ani za "nevydarené" šteniatka. Len nech sú nám zdravé a šťastné u nového majiteľa, aspoň tak ako u nás :-))

Budem sa tešiť na Vaše prípadné otázky alebo nezáväznú návštevu v našom Pompadour motýľom kráľovstve.

chovateľka Nouzáková Zuzana
pompadour@pompadour.sk